Band Audition Results

 

Thanks to everyone for a great round of auditions! 

Rehearsals begin on Wednesday, September 3.

 

Please adjust your course registration to reflect your band assignment.

Monday is the last day you can register online through MyUI.

 

 

SYMPHONY BAND

*Principal Player

 

PICCOLO

Kate Weldon

Claire Thomsen

 

FLUTE

*Gregory Bardwell

Kate Weldon

Madeline Womack

Claire Thomsen

Amanda Happel

 

OBOE

*Joshua Yem

Allyson Kegel

Lexi Doremus

 

ENGLISH HORN

Allyson Kegel

 

CLARINET

*Arianna Edvenson

Zach Grewe

Ana Locke (E-flat)

Benjamin Hukvari 

Mitchell Baccam

Megan Schnoebelen

Adelaine Horan

Shelby Mutter

Samuel Kelly

 

BASS CLARINET

*Jaeden Scheller

Tyler Strickland

 

CONTRABASS CLARINET

Tyler Strickland

 

BASSOON

*Alyson Holevoet

Taylor Wood

 

SAXOPHONE

October 10

Gabriel Sanchez Porras, alto 1

Sean Miller, alto 2

Jonathan Hart, tenor

Dennis Kwok, baritone

 

 November 12 and November 21

JiChen Zhang, alto 1

Chengyue Wang, alto 2

Sean Miller, tenor

Dennis Kwok, baritone

 

HORN

*Ethan Owens

Becca Frederick

Amanda Thomas

Yi-Hsun Tang

Delaney Hajek

 

TRUMPET

*Joey Schnoebelen

Ethan Good

Bailey Leuth

Drew Duncan

Daniel Dickerson

Aunna Marzen

John Hammes

 

TROMBONE

*Teddy Van Winkle

Kiersten Truax

Amy Kenneson

Bjorn Swanson

 

BASS TROMBONE

Wade Carter

Karissa Fjeldheim

 

EUPHONIUM

*Joseph Horne

Sam Shea

 

TUBA

*Wiatt Cariveau

Grace Bergstrom

 

PERCUSSION

Phil Bueche

Tom Corbridge

Yoni Eisenstein

Sabrina Gafrick

Connor LaPage

Nick Miller

Trevor Smith

Ben Stone

 

 

CONCERT BAND

*Principal Player

 

PICCOLO

Elizabeth Hertzberg

 

FLUTE

*Elizabeth Hertzberg

Grace Basler

Jessica Fisher

Jenna Schmidt

Liliana Peraza

Mikayla Langhurst

 

OBOE

*Lauren Palkovic

Amelia Johnson

Madelyn Doucette

Ashley Hermsen

 

ENGLISH HORN

Amelia Johnson

 

CLARINET

*Jordan Flies

Shreya Khurjekar

Julia Poska

Trenton Washburn

Amber Imming

Meredith Finley

Jonathan Hahm

Macy Schmidt

Morgan Lupkes

 

BASSOON

*Clara Morales

Cameron Brown

Elizabeth Gosztola

 

SAXOPHONE

Matt Nicholson, alto 1

Katie Greiner, alto 2

Miranda Henry, tenor

Luke Wymore, baritone

 

TRUMPET

*Adam Bergen

Matt Buhr

Odysseus Orr

Katie Chalstrom

Ariya Davis

Mason O’Brien

Pavin Esbaum

Jason Gao

Emily Herum

 

HORN

*Ben Makins

Renee Thomas

Rachel Strang

 

TROMBONE

*Ethan Sherer 

Robby Hoag

JT Womack

Matthew Burrows

Courtney Kelly

Lydia Rose

Jake Greenlee

 

 BASS TROMBONE

Jacob Clearman

Thomas Theiling

 

EUPHONIUM

*Blaine Schmidt

Joshua Neuenschwander

 

TUBA

*Bryan Mulrooney

Jake Stevens

 


PERCUSSION

Gabe Albertus

Jilly Cooke

Matthew Hayes (personnel manager)

Kraig Leahy

Logan Newhouse

John O'Shaughnessy

Sarah Voelker

 

 

UNIVERSITY BAND

 

FLUTE

Laura Hult

 

OBOE

Carly O’Connor

Erik Ly

 

TRUMPET

Ethan Holub

Ryan Stoakes

 

PERCUSSION

Calvin Kotrba